Aktualności

Tak, ale w niskiej dawce 1000 mg dziennie…
Niespodziewana skuteczność leczenia opornej na konwencjonalne leki padaczki dziecięcej, zaskoczyła lekarzy i rodziców
Ból przewlekły znalazł się w tym roku na forum inicjatyw europejskich
W dzisiejszych czasach mądry pacjent to pacjent świadomy i zaangażowany, który poznaje tajniki systemu opieki zdrowotnej i przeciwności związane z dostępem do dobrej opieki.
Rozmowa z dr Magdaleną Kocot-Kępską, lekarzem z Poradni Badania i Leczenia Bólu, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
O drabinie analgetycznej, poradniach leczenia bólu i współpracy między lekarzami różnych specjalności w leczeniu bólu przewlekłego…
Przewlekły ból powoduje nie tylko cierpienie, ale wpływa też niekorzystnie na aktywność mięśni i stawów, apetyt, odporność, sen, nastrój i nasze relacje z otoczeniem. Czym jest ból przewlekły i jakie są jego rodzaje?
Stop

Więcej artykułówPadaczka - pierwsza pomoc
Padaczka - Pierwsza pomoc
zobacz nasz film na YouTube!

Galeria fotografii

MarcinekNew

Nasze historie

PADACZKA

szordyczka
avatar

Mam 36 lat, choruję od roku. Nie mam odwagi powie... więcej


Ważne informacje


Kiedy wezwać pogotowie?

Padaczka u dzieci

Padaczka u dzieci

Padaczka wieku niemowlęcego, dziecięcego i młodzieńczego wymaga konsultacji i leczenia przez neurologa dziecięcego przygotowanego do pracy z dzieckiem w różnym wieku oraz jego rodzicami. Wiąże się to nie tylko z faktem, że dziecko często nie może, bądź nie potrafi udzielić prawidłowego wywiadu, ale też z faktem, że napad padaczkowy u dzieci objawia się inaczej niż padaczka osoby dorosłej. Często dany rodzaj napadów występuje tylko w określonym wieku, a potem przyjmuje inną formę – przykładem są np. napady toniczne u bardzo małych dzieci. Są też zespoły padaczkowe, które zmieniają swoją formę w zależności od wieku i tu przykład zespołu Westa przechodzącego często w zespół Lenoxa-Gastauta.

Zachorowalność na padaczkę jest najwyższa u dzieci do pierwszego roku życia. Wiąże się to z wystąpieniem pierwszego napadu w wyniku niedotlenienia okołoporodowego, bądź wszelkich wad wrodzonych mózgowia. Wiele zaburzeń ruchowych noworodka, które niegdyś uznawano za padaczkę, dziś przypisuje się innym czynnikom i nie wprowadza leczenia.O małpce, która spadła z drzewa - kup w księgarni

Padaczka u noworodka i niemowlęcia

Diagnostyka padaczki u noworodka, często urodzonego przedwcześnie bywa niezwykle trudna. Obok doświadczenia neurologa, konieczne jest przygotowanie pediatryczne. Ogromna trudność napotyka także lekarz oceniający badanie EEG. Wzorzec zapisu zmienia się wraz z wiekiem dziecka i jest inny w czasie czuwania a inny w czasie snu. Na prawidłowy, zmienny w czasie wzorzec zapisu nakładają się przeróżne nieprawidłowości. Podobnie jest w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym.

Napady padaczkowe występujące u niemowląt często są jedynie objawami innego schorzenia i lekarz skupia się na znalezieniu ich przyczyny. Np. uważa się, ze przyczyną tzw. Zespołu Ohtahary ( napady nieświadomości, mioklonie, napady toniczne i toniczno-kloniczne), są zaburzenia metaboliczne lub wady wrodzone mózgowia. Inną chorobą o podłożu genetycznym , gdzie napady padaczkowe są jedynie jednym z objawów jest Zespół Retta. Pojęcie zespołu padaczkowego wykracza poza rozpoznanie jedynie napadów padaczkowych. Na zespół padaczkowy składa się zespół objawów podmiotowych (wywiad), przedmiotowych (zmiany w badaniu neurologicznym) a także wyników badań dodatkowych takich jak EEG czy rezonans magnetyczny (MRI).

Dla przykładu, u pacjenta z danym zespołem napady o konkretnej morfologii wystąpiły w charakterystycznym wieku, zapis EEG jest także charakterystyczny i możemy wypowiedzieć się na temat rokowania. Czyli wiemy mniej więcej czy choroba będzie postępowała czy odwrotnie, cofała się. Wspomniany zespół Retta to choroba neurologiczna o podłożu genetycznym, która obserwowana jest tylko u dziewczynek, ponieważ dla chłopców jest śmiertelna. Dziecko przez pierwsze pół roku rozwija się prawidłowo, a następnie rozwój ulega spowolnieniu lub cofnięciu, a charakterystycznym objawem jest utrata umiejętności celowego posługiwania się rękoma i zastępowanie jej powtarzanymi stereotypowymi ruchami rąk.

W Zespole Westa z kolei występują tzw. napady skłonów - napady zgięciowe. Napadom towarzyszy gorszy rozwój psychoruchowy dziecka oraz charakterystyczny – „bezładny” zapis EEG okreslany jako hipsarytmia. Ruchy skłonów mogą być mylone z tymi, jakie dzieci wykonują często przy kolce i bólu brzucha i mogą być początkowo mylone z takimi stanami, czy też uznawane przez rodziców za zwykła zabawę.

Padaczka u małych dzieci

U małych dzieci nie zawsze występują napady drgawkowe lub takie z niebudzącą wątpliwości utratą świadomości. Napady „małe”, kiedyś określane jako „petit mal”, polegają czasem wyłącznie na krótkiej utracie świadomości, która może być mylona z zamyślaniem się lub zagapieniem dziecka. Inne napady "małe" to pewne charakterystyczne ruchy przy zachowanej świadomości, np. trzepotanie powiek (jak skrzydła motyla), szarpnięcia kończynami (co może być mylone z tikiem nerwowym) lub ruchy potakiwania ( w istocie opadanie głowy). Przykładem napadów bez zaburzeń świadomości są mioklonie kończyn lub powiek oraz napady częściowe proste polegające np. na rytmicznych ruchach jednej ręki.

W tym wieku jest wiele padaczek tak zwanych „łagodnych”. Uważa się, że łagodnych padaczek nie należy leczyć, ponieważ u dziecka w życiu występuje najwyżej kilka napadów i ustępują one bez leczenia. Przykładem łagodnej padaczki jest tzw. zespół Rolanda. Łagodna padaczka dziecięca z iglicami centralno-skroniowymi (czyli zespół Rolanda) to najczęstsza postać padaczki dziecięcej rozpoczynającej się miedzy 7 a 10 r.ż. na napady częściowe proste (z zachowaną świadomością) składają się jednostronne objawy czuciowo-ruchowe dotyczące twarzy oraz okolicy ust i gardła, zaniemówienie, ślinotok. Napady są krótkotrwałe i występują po obudzeniu się dziecka. Inne napady w tym zespole to napady drgawkowe występujące w czasie snu. W zapisie EEG są zmiany w wyżej opisanej okolicy. Badanie neurologiczne oraz MRI nie wykazują odchyleń od normy. Zespół ma tendencję do samoistnego ustępowania w wieku 9 - 16 lat.

Zespół Lennox-Gastaut, jest przykładem zespołu padaczkowego o ciężkim przebiegu i poważnym rokowaniu. Stwierdza się go u 3-5% dzieci cierpiących na padaczkę. Choroba rozpoczyna się między 3 a 5 rokiem życia. W zespole tym występuje wiele rodzajów napadów, napady toniczne ( z wyprężeniem ciała), nietypowe napady nieświadomości, napady atoniczne ( z charakterystycznym początkiem, kiedy dziecko zgina nagle nogi w kolanach i upada całym ciałem do przodu). W opisanym zespole napady zwykle utrzymują się mimo leczenia. Niedorozwój umysłowy oraz ruchowy poważnie upośledza aktywność życiową.

Padaczka wieku młodzieńczego

Dla wieku młodzieńczego charakterystyczne są padaczki miokloniczne, które w większości mają dobre rokowanie. Padaczka rozpoznana w wieku młodzieńczym wymaga przygotowania chorego do przejścia w dorosłość i przewidywania wszelkich psychologicznych i socjalnych problemów na jakie może być narażony młody człowiek chorujący na chorobę przewlekłą.

Konsultant Medyczny Forum – Dr n. med Ałbena Grabowska-Grzyb