ZAMKNIJ (wypełnię później)

Drogi Gościu,

Cierpisz na ból przewlekły? Masz 5 minut?

Zapraszamy Cię do wypełnienia ankiety
W Polsce na ból przewlekły uskarża się około 30% populacji.
Jeśli masz tego typu problemy – podziel się z nami swoimi doświadczeniami : gdzie i u kogo leczysz swój ból? U jakiego lekarza, z jakim skutkiem?

Ankieta zajmie Ci najwyżej 5 minut.
Na wszystkich, którzy ją wypełnią do końca czeka pigułka praktycznych informacji o wizycie w Poradni Leczenia Bólu oraz adresy placówek

Opracowane wyniki pozwolą lepiej zrozumieć potrzeby pacjentów i poznać stan leczenia bólu przewlekłego w Polsce.

Zapraszamy !

Czy chcesz wypełnić ankietę?

TAK NIE


Rejestracja
Zapomniane hasło?

 

Aktualności

Kiedy pojawią się pierwsze objawy wstrząsu – nie zostaje wiele czasu na działanie. Musisz wiedzieć co należy zrobić
Zalecenia szczepienia przeciw grypie dla chorych na astmę zostały poszerzone w 2011 roku, jednak nie są praktykowane w pożądanym stopniu
Zwiększona sprzedaż wziewnych kortykosterydów w okresie jesienno-zimowym odzwierciedla złe schematy stosowania leków przez chorych na astmę.
Wyniki są obiecujące – o połowę mniej zaostrzeń astmy, znaczące ograniczenie stosowanych leków
Czy trekking wysokogórski jest sportem dostępnym dla osób chorych na astmę ?
Im większa nadwaga dziecka w wieku 8 lat, tym większe ryzyko rozwoju astmy
Czy paracetamol zwiększa ryzyko rozwoju astmy czy jest tylko niewinnym świadkiem infekcji dróg oddechowych, które są częstym objawem nierozpoznanej astmy?
Stop

Zbiór artykułów na temat naszych chorób

09-06-2013

Kaszel psychogenny


Kaszel psychogenny

Kaszel psychogenny to kaszel, dla którego nie ma żadnych powodów w postaci konkretnej fizycznej choroby. Występuje najczęściej u dzieci, ale nierzadki jest u dorosłych.
Kaszel psychogenny jest manifestacją emocji chorego, których nie potrafi on zakomunikować otoczeniu, jest działaniem nieświadomym i nie jest symulacją choroby. Pacjent faktycznie przeżywa lęk, złość, bezradność czy ból, które manifestują się bez jego woli - kaszlem.

Kaszel psychogenny ma specyficzne cechy: jest suchy, szczekający lub dudniący, ale nie wywołuje poczucia duszności u chorego. Nasila się w sytuacji stresowej, ustępuje, kiedy chory skupia się na jakiejś czynności i nie jest przedmiotem zainteresowania otoczenia lub podczas snu.

Kaszel psychogenny rozpoznaje się poprzez wykluczenie innych przyczyn kaszlu. U dorosłych najczęstszą przyczyną przewlekłego kaszlu jest astma oraz POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), a także zespół ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła i refluks żołądkowo-przełykowy. U dzieci natomiast kaszel najczęściej powodują infekcje (w tym utrzymująca się po nich przez parę tygodni nadreaktywność oskrzeli) oraz astma. Suchy kaszel mogą wywoływać też niektóre leki (np. Tritace i omeprazol), bierne palenie, praca z chemikaliami, przebywanie w silnie klimatyzowanych pomieszczeniach. W czasach powrotu gruźlicy – i tę chorobę należy brać pod uwagę.

Dopiero po wykluczeniu organicznych przyczyn kaszlu, mając na względzie cechy kaszlu, a także sytuację życiową chorego lekarz może podejrzewać psychologiczne podłoże kaszlu. Lekarz powinien znaleźć czas na spokojną rozmowę z chorym. Dopytać czy w życiu pacjenta dzieje się teraz coś szczególnego, wyjaśnić jakie może być podłoże kaszlu i że jest to zjawisko nierzadkie. Dla pacjenta fakt, że sam jest przyczyną swojego kaszlu jest często trudny do przyjęcia – lekarz powinien dogłębnie wytłumaczyć, że dzieje się to bez woli chorego i nie ma w tym jego winy. Dopiero po takiej rozmowie lekarz może wypisać skierowanie do psychologa, ponieważ praca nad problemem będącym przyczyną kaszlu jest najbardziej podstawowym leczeniem tego schorzenia. W najtrudniejszych przypadkach stosowana jest psychoterapia i hipnoza.

Pacjent z kaszlem psychogennym wymaga czasem postępowania medycznego (leki przeciwkaszlowe, nawilżające śluzówkę, uspokajające) , ponieważ przedłużający się suchy kaszel drażni błonę śluzową i prowadzi do jej zaniku, a także może być przyczyną powstania przepukliny, rozstrzeni oskrzeli czy nietrzymania moczu. W literaturze medycznej opisywane są przypadki konieczności zastosowania małych dawek morfiny (która ma silne działanie przeciwkaszlowe) w celu opanowania nieustępującego kaszlu.

Na podst.
• Kaszel na tle psychogennym. Nadia Bryl, Wanda Horst-Sikorska, 2008 Via Medica ISSN 1897–3590
• Habit cough, tic cough, and psychogenic cough in adult and pediatric populations: ACCP evidence-based clinical practice guidelines. Irwin RS, Glomb WB, Chang AB. Chest. 2006 Jan;129(1 Suppl):174S-179S.

TacyJakJa.pl